# K20K0C-P05LFG0-400S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K20K0C-P05LFG0-400S
- **Manufacturer:** ODU
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k20k0c-p05lfg0-400s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k20k0c-p05lfg0-400s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/44/76/3744764-1907-1296-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7.5A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell, Strain Relief
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 5
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C