# K16-281-R-6VDC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K16-281-R-6VDC
- **Manufacturer:** Kacon
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k16-281-r-6vdc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k16-281-r-6vdc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Square, Button
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 3A (AC/DC)
- **Illumination Type, Color:** LED, Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 6 VDC
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 16.00mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** Standard, Illuminated
- **Voltage Rating:** 250 V