# K14-040.120071
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K14-040.120071
- **Manufacturer:** EAO
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k14-040-120071
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k14-040-120071#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/97/77/11977780-1948-2456-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 14mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** Yellow
- **Lens Color:** Yellow
- **Lens Size:** 29.00mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.88" (22.30mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC/DC
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** LED
- **Voltage:** 24V