# K1238Y48BPLB2A-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K1238Y48BPLB2A-5
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k1238y48bplb2a-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k1238y48bplb2a-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 236.8 CFM (6.71m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 65.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 29.28 W
- **RPM:** 5800 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.240 in H2O (308.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm