# K10P-7A35-240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K10P-7A35-240
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k10p-7a35-240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k10p-7a35-240#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 6 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 204 VAC
- **Must Release Voltage:** 24 VAC
- **Operate Time:** 13 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 120VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)