# K10P-11D15-110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K10P-11D15-110
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k10p-11d15-110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k10p-11d15-110#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/42/12864299-PB329-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 10 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 82.5 VDC
- **Operate Time:** 13 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 120VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)