# K10P-11A15-6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K10P-11A15-6
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k10p-11a15-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k10p-11a15-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 200 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 6VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 5.1 VAC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VAC
- **Operate Time:** 13 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 120VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)