# K-LLPSAJ-40-K-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K-LLPSAJ-40-K-24
- **Manufacturer:** DVTEST
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k-llpsaj-40-k-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k-llpsaj-40-k-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** 2.92mm Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** 2.92mm Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Color:** Black, White
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Low Loss Shielded
- **Frequency:** 40 GHz
- **Length:** 24.00" (609.60mm)
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 135°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω
- **Style:** 2.92mm to 2.92mm