# JWM11RCA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JWM11RCA
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jwm11rca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jwm11rca#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Curved)
- **Circuit:** SPST
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals
- **Ingress Protection:** Dust Proof
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 24.00mm x 15.40mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Voltage Rating:** 125 V