# JVN1AF-12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JVN1AF-12V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jvn1af-12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jvn1af-12v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 16.7 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VDC
- **Operate Time:** 12 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 277VAC, 30VDC - Max