# JVN1A-24V-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JVN1A-24V-F
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jvn1a-24v-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jvn1a-24v-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/41/12864176-255-2362-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 12 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 277VAC, 30VDC - Max