# JV1APF-48V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JV1APF-48V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jv1apf-48v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jv1apf-48v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/88/27/12882703-255-1377-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 4.2 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 38.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 4 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 125VAC - Max