# JV1APF-24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JV1APF-24V
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jv1apf-24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jv1apf-24v#rfq
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Switching Voltage:** 125VAC - Max