# JTT1596S25P4X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JTT1596S25P4X
- **Manufacturer:** JC Antenna
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jtt1596s25p4x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jtt1596s25p4x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Ceramic Patch
- **Frequency (Center:** 1.596GHz
- **Frequency Group:** UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Frequency Range:** 1.593GHz ~ 1.599GHz
- **Gain:** 5dBi
- **Height (Max):** 0.157" (4.00mm)