# JTN1G-PA-F-DC18V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JTN1G-PA-F-DC18V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jtn1g-pa-f-dc18v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jtn1g-pa-f-dc18v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 44.4 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 18VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 13.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.8 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 277VAC - Max