# JTN1AF-TMP-F-DC24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JTN1AF-TMP-F-DC24V
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jtn1af-tmp-f-dc24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jtn1af-tmp-f-dc24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 33.3 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 277VAC - Max
- **Termination Style:** PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)