# JT2538403P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JT2538403P
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jt2538403p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jt2538403p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FN/ET/HE/FNETHE025DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 38.4 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 1.8V