# JS1-F-24V-F-6K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JS1-F-24V-F-6K
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/js1-f-24v-f-6k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/js1-f-24v-f-6k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/75/12867554-255-2890-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 15 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 100VDC - Max