# JRW040A0A1Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JRW040A0A1Z
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jrw040a0a1z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jrw040a0a1z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 40A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 200 W
- **Size:** 2.40" L x 2.30" W x 0.38" H (61.0mm x 58.4mm x 9.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V