# JRCK017A0S32R0641-18Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JRCK017A0S32R0641-18Z
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jrck017a0s32r0641-18z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jrck017a0s32r0641-18z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 17A
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V