# JR25WCC-14(71)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JR25WCC-14(71)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Backshells and Cable Clamps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jr25wcc-14-71
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jr25wcc-14-71#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/36/23/33/3623335-HR993-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Exit:** 180°
- **Cable Opening:** 0.551" (14.00mm)
- **Color:** Black
- **Diameter:** 1.220" (30.99mm)