# JQ1P-F-12V-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JQ1P-F-12V-F
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jq1p-f-12v-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jq1p-f-12v-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/40/12864037-255-6464-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 33.3 mA
- **Coil Insulation:** Class E
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 110VDC - Max