# JPS250PQ48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JPS250PQ48
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jps250pq48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jps250pq48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 1 A
- **Efficiency:** 88%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 4
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200W (250W Forced Air)
- **Size:** 8.00" L x 4.20" W x 1.50" H (203.2mm x 106.7mm x 38.1mm)