Part Number: JPA892-1935A Manufacturer: JC Antenna Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/jpa892-1935a RFQ URL: https://distyparts.com/product/jpa892-1935a#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/50/62/14506280-4034-JPA892-1935A-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/62/14506280-4034-JPA892-1935A-ND.jpg Summary: JPA892-1935A is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by JC Antenna and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: JPA892-1935A is a rf antennas from JC Antenna. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Molded Frequency (Center: 892MHz, 1.94GHz Frequency Group: Wide Band Frequency Range: 824MHz ~ 960MHz, 1.7GHz ~ 2.17GHz Gain: 1.3dBi, 2.3dBi Height (Max): 0.236" (6.00mm) Mounting Type: Surface Mount Number of Bands: 2 Return Loss: 6dB Termination: Solder Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/jc-antenna Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/jpa892-1935a