# JP75W-L16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JP75W-L16
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jp75w-l16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jp75w-l16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Pink
- **Features:** Slotted for Tak-Tyﾂｮ Cable
- **Height:** 2.380" (60.45mm)
- **Length:** 1.800" (45.72mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Wall Mount, Fastener
- **Opening Size:** 0.750" (19.05mm)
- **Type:** Support, J-Hook
- **Width:** 1.160" (29.46mm)