# JMACDG-12XMS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JMACDG-12XMS
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jmacdg-12xms
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jmacdg-12xms#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 30.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 1 A
- **Features:** Diode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 7 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.63 VDC
- **Operate Time:** 2 ms
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 125°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 4 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Hermetically
- **Switching Voltage:** 115VAC, 28VDC - Max