# JM54ACT240S2A-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JM54ACT240S2A-R
- **Manufacturer:** TI/NATIONAL
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jm54act240s2a-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jm54act240s2a-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 24mA, 24mA
- **Logic Type:** Buffer, Inverting
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bits per Element:** 4
- **Number of Elements:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** 20-LCCC (8.89x8.89)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V