# JLTD1616-2492S40-25P6-4X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JLTD1616-2492S40-25P6-4X
- **Manufacturer:** JC Antenna
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jltd1616-2492s40-25p6-4x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jltd1616-2492s40-25p6-4x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Ceramic Patch
- **Frequency (Center:** 1.561GHz, 1.575GHz, 1.616GHz, 2.492GHz
- **Frequency Group:** UHF (1GHz ~ 2GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Gain:** 3dBi, 3.5dBi, 4dBi
- **Height (Max):** 0.394" (10.00mm)