# JLT1575S18P2X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JLT1575S18P2X
- **Manufacturer:** JC Antenna
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jlt1575s18p2x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jlt1575s18p2x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Ceramic Patch
- **Frequency (Center:** 1.575GHz
- **Frequency Group:** UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Frequency Range:** 1.572GHz ~ 1.578GHz
- **Gain:** -3.5dBi
- **Height (Max):** 0.079" (2.00mm)