# JK1AP-24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JK1AP-24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jk1ap-24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jk1ap-24v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/88/27/12882700-255-1371-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 4 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 2 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 250VAC, 110VDC - Max