# JJJHRGG200NOPMRTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JJJHRGG200NOPMRTR
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jjjhrgg200nopmrtr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jjjhrgg200nopmrtr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/45/0-/33/450-3347-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Angled Toggle (Detector)
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating (Amps):** 50mA (DC)
- **Features:** Board Guide
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Force:** 50gf
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Pretravel:** 0.010" (0.25mm)
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 20 V