# JH53-50MHZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JH53-50MHZ
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jh53-50mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jh53-50mhz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 50 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Height:** 0.270" (6.86mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V