# JG16-1.25HPTT-ESD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JG16-1.25HPTT-ESD
- **Manufacturer:** Jensen Global Inc.
- **Category:** Tools
- **Subcategory:** Dispensing Equipment - Tips, Nozzles
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jg16-1-25hptt-esd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jg16-1-25hptt-esd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Gauge:** 16
- **Inner Diameter:** 0.047" (1.19mm)
- **Number of Pieces:** 1000
- **Outer Diameter:** 1.200" (30.48mm)