# JD54F20SCA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JD54F20SCA
- **Manufacturer:** TI/NATIONAL
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jd54f20sca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jd54f20sca#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1mA, 20mA
- **Input Logic Level:** 2V
- **Logic Type:** NAND Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 7ns @ 5V, 50pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 2
- **Number of Inputs:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** 14-CERDIP
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V