# JC1AF-TM-DC24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JC1AF-TM-DC24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jc1af-tm-dc24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jc1af-tm-dc24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 37.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 2 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)