# JC1A1BF-DC12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JC1A1BF-DC12V
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jc1a1bf-dc12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jc1a1bf-dc12v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 83.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 5 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 2 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max