# JC1A-TM-DC12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JC1A-TM-DC12V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jc1a-tm-dc12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jc1a-tm-dc12v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 75 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 2 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)