# JANTXV2N5153U3/TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JANTXV2N5153U3/TR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jantxv2n5153u3-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jantxv2n5153u3-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/26/14/8126146-1086-17571-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 70 @ 2.5A, 5V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C (TJ)
- **Power:** 1.16 W
- **Supplier Device Package:** U3
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 1.5V @ 500mA, 5A
- **Voltage:** 80 V