# JANTXV1N6778
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JANTXV1N6778
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jantxv1n6778
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jantxv1n6778#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 300pF @ 5V, 1MHz
- **Current:** 15A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 60 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-257
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 V @ 15 A