# JANTXV1N5969C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JANTXV1N5969C
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jantxv1n5969c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jantxv1n5969c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 mA @ 4.74 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 1 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 5 W
- **Supplier Device Package:** E, Axial
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 1.5 V @ 1 A