# JANSF2N5151L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JANSF2N5151L
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jansf2n5151l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jansf2n5151l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 30 @ 2.5A, 5V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** TO-5
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 1.5V @ 500mA, 5A
- **Voltage:** 80 V