# JANS2N5151
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JANS2N5151
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jans2n5151
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jans2n5151#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/63/83/8163834-USD245CR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 µA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 30 @ 2.5A, 5V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** TO-39 (TO-205AD)
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 1.5V @ 500mA, 5A
- **Voltage:** 80 V