# JANS1N4483
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JANS1N4483
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jans1n4483
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jans1n4483#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 250 nA @ 44.8 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 70 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 1.5 W
- **Supplier Device Package:** DO-41
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1.5 V @ 1 A