# JAN1N5557
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JAN1N5557
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jan1n5557
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jan1n5557#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/35/87/2535878-1N5656AMS-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 19A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-13 (DO-202AA)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 78.5V