# JAN1N5417US/TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JAN1N5417US/TR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jan1n5417us-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jan1n5417us-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 150 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** B, SQ-MELF
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.5 V @ 9 A