# JAN1N4483CUS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** JAN1N4483CUS
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/jan1n4483cus
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/jan1n4483cus#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 250 nA @ 44.8 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 70 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power:** 1.5 W
- **Supplier Device Package:** D-5A
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 1 V @ 200 mA