Part Number: JACK-C-PC-10A-RA(R) Manufacturer: GlobTek, Inc. Category: Barrel Connectors Subcategory: Power Connectors Product URL: https://distyparts.com/product/jack-c-pc-10a-ra-r RFQ URL: https://distyparts.com/product/jack-c-pc-10a-ra-r#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/52/84/2852840-1939-1086-ND.jpg Summary: JACK-C-PC-10A-RA(R) is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by GlobTek, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: JACK-C-PC-10A-RA(R) is a power connectors from GlobTek, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actual Diameter: 0.083" (2.10mm ID), 0.217" (5.50mm OD) Connector Type: Jack Current Rating (Amps): 10 A Features: Board Guide Gender: Male Industry Recognized Mating Diameter: 2.10mm ID (0.083"), 5.50mm OD (0.217") Internal Switch(s): Does Not Contain Switch Mounting Type: Through Hole, Right Angle Number of Positions: 2 Conductors, 2 Contacts Operating Temperature: -25°C ~ 85°C Shielding: Shielded Termination: Solder Voltage: 50VDC Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/globtek-inc Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/barrel-connectors/power-connectors Canonical URL: https://distyparts.com/product/jack-c-pc-10a-ra-r