# J7KN-22D-10 180
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** J7KN-22D-10 180
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/j7kn-22d-10-180
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/j7kn-22d-10-180#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 180VAC
- **Contact Form:** 3PST-NO (3 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 22 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount, DIN Rail
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Switching Voltage:** 690VAC - Max