# J2CE2021-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** J2CE2021-20
- **Manufacturer:** ITT Cannon
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/j2ce2021-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/j2ce2021-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** J1772, Angled
- **2nd Connector:** Cable
- **Approval Agency Marking:** UL
- **Approved Countries:** United States
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 20A
- **Features:** Charging, Electric Vehicles
- **Length:** 20.00' (6.10m)
- **Number of Conductors:** 3 Power, 2 Signal
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 50°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Plug to Leads
- **Voltage Rating:** 240VAC
- **Wire Gauge:** 12 AWG