# J1511CT110VAC1.2D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** J1511CT110VAC1.2D
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/j1511ct110vac1-2d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/j1511ct110vac1-2d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 28.2 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 88 VAC
- **Must Release Voltage:** 33 VAC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 300VAC - Max